Március 08. - Nemzetközi nőnap

Az 1910-ben Koppenhágában megtartott II. Nemzetközi Szocialista Nőkongresszuson a német Clara Zetkin fogalmazta meg először a nők problémáit, szorgalmazta a nők és gyermekek védelmét és a nők részvételét a jelentősebb nemzeti és nemzetközi eseményeken. A Nemzetközi nőnap gondolatát is ő vetette fel, ezzel is tisztelegve a nők jogaiért küzdő mozgalom előtt és segítve az egyetemes női választójog kivívásáért folytatott küzdelmet.
A Nemzetközi nőnapot március 8-án tartják annak emlékére, hogy 1857-ben ezen a napon New Yorkban mintegy negyvenezer munkásnő sztrájkolt egyenlő bérért, munkaidő-csökkentésért, a munkához való jogot, emberibb munkafeltételeket, magasabb fizetéseket követeltek.
1977-ben tette hivatalos ünneppé az ENSZ-közgyűlés, Magyarországon 1914-ben ünnepelték először.
Az ünnep időközben sok helyen elvesztette politikai tartalmát és jelentőségét, s jobbára virággal, apró ajándékokkal ünneplik. Ugyanakkor az 1980-as évektől e napon a nőszervezetek felvonulásokon hívják fel a figyelmet a nőknek a társadalomban viselt óriási szerepére, kiszolgáltatottságára, védtelenségére, arra, hogy hiába biztosít az állam számukra jogegyenlőséget, ha ez továbbra sem jelenti az esélyek egyenlőségét.

„Az élet zenéjét a nők adják, akik őszintén, minden feltétel nélkül fogadják magukba a dolgokat, hogy érzéseiken át szebbé alakítsák át azokat.” /Richard Wagner/

Gyerekkönyvtár: