Magas állami kitüntetéssel ismerték el Hadobás Pál munkáját

Magas színvonalú munkája és példamutató tevékenysége elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült Hadobás Pál, az Edelényi Művelődési Központ, Könyvtár és Közérdekű Muzeális Kiállítóhely igazgatója. A kitüntetést nemzeti ünnepünk alkalmából, március 11-én Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere adta át a Pesti Vigadóban.

Hadobás Pál 1999 óta igazgatója az edelényi művelődési intézménynek, de neve már jóval régebben összeforrt a várossal és a borsodi megyerész kulturális életével, hely- és irodalomtörténetével. Tevékenysége kikerülhetetlen, ha ez iránt a vidék iránt érdeklődik valaki.

fotó: Bartos Gyula/Emmi

Hadobás Pál 1953-ban született Izsófalva–Ormosbányán. Négy évtizede dolgozik a közművelődésben, végigjárta a ranglétrát ezen a területen, és közben csak annyi időre hagyta el szűkebb pátriáját, amíg új ismeretek szerzett.

Az ormosbányai Művelődési Házban még képesítés nélküli népművelőként kezdte pályáját. Azután népművelő–pedagógia szakos tanár, kulturális menedzser, közművelődési szakértői végzettséget szerzett az egri tanárképző főiskola budapesti tagozatán, a Magyar Művelődési Intézetben, a KKDSZ Szakképzési Akadémia és Műhelyben. Tanulmányai nyomán formálódott pályája: 1981-ben már a járás területi népművelési előadója az edelényi Művelődési Központban, majd az intézmény igazgatóhelyettesévé, később igazgatójává nevezték ki. Az intézmények összevonása után múzeumi népművelőként dolgozott, majd 1999-től újra igazgató lett.

Munkásságának kiemelkedően fontos része a helytörténet, amivel több mint 30 éve foglalkozik. Számos könyvet írt és szerkesztett Edelény, a Bódva-völgy történetéről – ezekben feldolgozott legendákat, numizmatikai emlékeket, irodalom- és helytörténeti témákat. Közel 15 éve szerkeszti az Edelényi Füzetek helytörténeti kiadványsorozatot, valamint a Borsodi Tájház közleményei című periodikát.

De nemcsak a gyűjtés és feldolgozás az ő területe, hanem a közzététel is: az intézmény kiadványai az ő igazgatósága alatt kerültek fel az Országos Széchényi Könyvtár Magyar Elektronikus Könyvtár és az Elektronikus Periodika Archívum adatbázisába, így azokhoz már a világ bármely pontján hozzá lehet férni.

Mindemellett marad energiája arra, hogy több társaságnak is aktív tagja legyen: a Kazinczy Ferenc Társaságnak, a B.-A.-Z. Megyei Honismereti Egyesületnek, a Pulszky Társaság Magyar Múzeumi Egyesületnek, a Magyar Numizmatikai Társulatnak. Tevékenységét korábban is elismerték, 2006-tól a Magyar Kultúra Lovagja, a következő évben Pro Urbe Edelény emlékéremmel, 2010-ben Honismereti Emlékéremmel díjazták. Idén pedig, nemzeti ünnepünk alkalmából a Magyar Érdemkereszt legfelső fokozatát kapta meg eddigi munkássága elismeréseként.