A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár hírlevele

ZÁRVA TARTANAK KÖNYVTÁRAINK

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épülete és valamennyi fiókkönyvtára a kialakult veszélyhelyzetre tekintettel 2020. március 16-tól a további intézkedésig SZÜNETELTETI személyesen igénybe vehető szolgáltatásait.

Az intézmény minden rendezvénye elmarad. Határozatlan időre felfüggesztjük a települési könyvtárak programjait is.

Az olvasók érdekében a könyvtár az alábbi intézkedéseket hozta:

  • A kikölcsönzött könyvek lejárati határidejét egységesen április 15-re meghosszabbítja.
  • A visszahozni kívánt könyveket sem a központi épület, sem a fiókkönyvtárak nem tudják átvenni.
  • A zárvatartás idején késedelmi díj nem keletkezik, az addigi tartozás összege nem növekszik tovább. A bezárás előtti tartozás kifizetésére jelenleg nincs mód.
  • Dokumentumok előjegyzésére nincs lehetőség, sem telefonon, sem e-mailben, az online előjegyzés sem működik. A már teljesült előjegyzések csak a könyvtárak nyitásakor vehetők majd át.
  • Új beiratkozásra és a zárvatartás ideje alatt lejárt beiratkozás meghosszabbítására nincs lehetőség. Az olvasójegy érvényességétől függetlenül a kint lévő könyvek lejárati határideje egységesen április 15.
  • Kölcsönzésekről, lejárati határidőkről a kolcsonzes@rfmlib.hu e-mail-címen, a könyvtári szolgáltatásokra vonatkozóan a rakoczi@rfmlib.hu címen érdeklődhetnek. Telefonon (46/593-222) és a honlapon található online chat fórumon 8–16 óráig állnak rendelkezésre a könyvtárosok.

 

SEGÍT A KÖNYVTÁR – DIÁKOKNAK, KUTATÓKNAK

Ezekben a napokban a könyvtár ugyan zárva tart, de a könyvtárosok szívesen segítenek azoknak a diákoknak, egyetemistáknak, főiskolásoknak, akik éppen a diplomamunkájuk megírásával foglalkoznak, vagy valami más iskolai dolgozathoz szükségük lenne megfelelő szakirodalomra.

Könyvtár munkatársai egy-egy kutatási témához 2-3 napon belül összeállítják az online elérhető szakirodalom jegyzékét ingyenesen. Aki a forráskutatáshoz szeretné igénybe venni ezt a segítséget, a rakoczi@rfmlib.hu e-mail-címre írja meg elérhetőségét és a készülő dolgozat témáját, címét. A könyvtárosok felveszik a kapcsolatot a jelentkezőkkel, és a kutatási téma pontosítása után elkészítik, majd e-mailben elküldik a diákoknak az irodalomjegyzéket.

 

PÁLYÁZATAINK

Hahó, könyvtár(s)ak! Hahó, bogácsi nyár!

Könyvtárunk olvasás-népszerűsítő sorozatot hirdet 3. és 4. osztályos általános iskolai tanulók számára. A háromfordulós játék fődíja a legjobban szereplő 7 csapat számára gazdag programot kínáló – ingyenes – olvasótábor a Bogácsi Thermálfürdő Kft. által üzemeltetett ifjúsági táborban 2020. július 11-től 15-ig.

Részletek és az első forduló feladatlapja: https://www.rfmlib.hu/hu/content/haho-konyvtarsak-haho-bogacsi-nyar

 

Legkedvesebb versem – megfestve

Megyei szintű rajzpályázatot hirdet 1–8. osztályos tanulók részére – a költészet napja alkalmából – a miskolci II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár Gyermekkönyvtára.

Részletek: https://www.rfmlib.hu/hu/content/legkedvesebb-versem-megfestve

 

Legyél te a költő!

A költészet napja alkalmából versíró pályázatot hirdet a József Attila Könyvtár iskolás gyerekek számára, két korosztályban, kétféle feladattal.

Részletek: https://www.rfmlib.hu/hu/content/verspalyazat-jozsef-attila-konyvtarban

 

Képes időutazás Miskolcon című helyismereti játékunk a veszélyhelyzet után, könyvtáraink nyitásakor folytatódik. Reményeink szerint legkésőbb szeptember elején újra látható lesz a képeslap-kiállítás a Móra Ferenc Könyvtárban (Miskolc, Klapka Gy. u. 2.), ezt követően pedig a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár központi épületében (3530 Miskolc, Görgey Artúr u. 11.). Eredményt előreláthatólag októberben, az Országos Könyvtári Napok ideje alatt hirdetünk.

 

ONLINE JÁTÉKOK

Március 19-től kezdve, hetente kétszer (hétfőn és csütörtökön) 5 fordulóból álló nyelvi játékos feladatokat osztunk meg olvasóinkkal Facebook-oldalunkon. Azok között, akik az öt fordulóban minden kérdésre helyesen válaszoltak, könyvjutalmat sorsolunk ki.  A megfejtéseket március 29-én, vasárnap este 8 óráig várjuk PRIVÁT üzenetben a könyvtár Facebook-oldalára (https://www.facebook.com/rakocziferenckonyvtar/)

 

Ismerjék meg az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér – EESZT – által nyújtott lehetőségeket. Azok között, akik minden kérdésre helyesen válaszoltak, ajándékcsomagot sorsolunk ki.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSej1P0zZDwIfxvSAoHKFMdYu_MVXwwGCb2plBevmQKbR3mshQ/viewform?fbclid=IwAR3ldHCo7ty6uqsHRtCZ_v0mWpRU_7aVjzwD8m2BfD-3NKerOLAUFWYaGgg

 

Töltse ki „Okosan, otthonról” totónkat, melynek segítségével felfedezheti a magyarorszag.hu oldal szolgáltatásait! Azok között, akik minden kérdésre helyesen válaszoltak, ajándékcsomagot sorsolunk ki.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd0UtAdrCpxUiEVsAdAv2P_ITiE5qhTzdbkucqaMCVmvjAq3g/viewform?fbclid=IwAR3IEiXX0hkZucgb4UmPibyRqtlC5VK4rsm9XXK9UNAkF9iQucpb5LBfFos

 

QR-kódos játékra invitáljuk a 6-10 éves korosztályt! Otthon könnyedén megvalósítható, egy okostelefonra vagy tabletre van szükségetek hozzá, melyre egy QR-kód olvasó applikációt le kell tölteni (anya, apa segítségével). A kódokat lehetőség szerint nyomtassátok ki vagy egy másik eszköz segítségével egyesével beolvashatjátok. A kódok a könyvtár Facebook-oldalán érhetők el: https://www.facebook.com/rakocziferenckonyvtar/

 

Földünk – sajtosdobozból

Maradj otthon, töltsd el hasznosan és kellemesen az idődet! A zöldítéssel, fenntarthatósággal, környezetvédelemmel és környezettudatossággal ismerkedünk meg játékosan. A kézműveskedés sem maradhat el, lépésről-lépésre mutatjuk be, hogyan tudjátok elkészíteni a Földet újrahasznosított alapanyagokból. A leírás könyvtár Facebook-oldalán érhető el: https://www.facebook.com/rakocziferenckonyvtar/

 

 

BORSOD-MISKOLCI DIGITÁLIS KÖNYVTÁR

A Borsod-Miskolci Digitális Könyvtárban a gyűjteményünkben meglévő, a nemzeti kulturális örökség részét képező, helytörténeti értékkel bíró, egyedi dokumentumok digitalizált változatát tesszük közzé. A gyűjtemény célja a dokumentumok állományvédelmi archiválása, legszélesebb körben hozzáférhetővé tétele, a tartalom visszakereshetőségének biztosítása a kutatás, az oktatás, valamint a tudományos tevékenység számára. E célból ajánljuk mindenkinek digitalizált tartalmainkat:

https://www.rfmlib.hu/hu/page/borsod-miskolci-digitalis-konyvtar

 

ADATBÁZISOK

A veszélyhelyzet ideje alatt kiemelt szerepet kap az online adatbázisok távoli elérése, ezért számos kiadó és online tartalomszolgáltató biztosít ingyenes hozzáférést gyűjteményéhez:

AKADÉMIAI KIADÓ

Az Akadémiai Kiadó adatbázisaihoz (MeRSZ, a Szotar.net és az AKJournals adatbázisok) távoli elérést biztosít 2020. április 30-ig. Egyszeri regisztrációval a 3 adatbázis otthonról is használható.

 

MeRSZ

Az Akadémiai Kiadó elektronikus gyűjteménye folyamatosan bővülő tartalommal biztosít magyar nyelvű alapműveket jogtisztán, a digitális anyagok minden előnyét felkínálva.

A https://mersz.hu/egyeb/regisztracio oldali regisztrációval és a legördülő listából az intézmény / vagy Nem vagyok hallgató kiválasztásával lehetséges regisztrálni.

 

Szotar.net

Az Akadémiai Kiadó angol, német, francia, holland, olasz és spanyol szótárai mellett egy- és többnyelvű szakszótárak teljes szócikkanyaga hozzáférhető az adatbázisban. Az egynyelvű szótárak között megtalálható A magyar helyesírás szabályai 12. kiadása, az Idegen szavak és kifejezések szótára, a Magyar értelmező kéziszótár és a Magyar szinonimaszótár is.

A https://www.szotar.net/egyeb/regisztracio/ oldali regisztrációval és a legördülő listából az intézmény / vagy Nem vagyok hallgató kiválasztásával automatikus hozzáférést kaphatunk  a szótárakhoz április végéig.

 

Akadémiai Kiadó folyóiratok

Az Akadémiai Kiadó legtöbb folyóiratát teljes szövegű hozzáféréssel, regisztráció vagy külön belépés nélkül elérhetővé tették a https://akademiai.com oldalon 2020. április 30-áig.

 

Akadémiai Digitális Archívum

Március 23-ától a Szaktárs portálon (https://www.szaktars.hu/akademiai/) már regisztráció nélkül elérhető az Akadémiai Kiadó gondozásában 1950–1996 között (kisebb számban 1996 után) megjelent tudományos könyvek gyűjteménye is.

Amennyiben a hazai rendkívüli állapot úgy kívánja, a hozzáférési időszakot meghosszabbítják, kérjük, kövessék a hírleveleket és Facebook oldalukat (https://www.facebook.com/akademiaikiado/) további információkért.

 

ARCANUM ADATBÁZIS KIADÓ

Arcanum Digitális Tudománytár

Az országos járványhelyzetre való tekintettel az Arcanum Adatbázis Kiadó március 16-tól kezdődően egy hónapra nyilvánossá teszi jelenleg közel 27 millió folyóirat- és újságoldalt tartalmazó periodika adatbázisát, az Arcanum Digitális Tudománytárat. Látogatóink ebben az adatbázisban rengeteg folyóiratot, könyvet találnak, amelyekhez korábban csak könyvtárunkban jutottak hozzá. Az adatbázis elérhetősége: https://adtplus.arcanum.hu/hu/

 

Hungaricana – Közgyűjteményi portál

Az ingyenes és teljesszövegű hozzáférést biztosító adatbázis célja, hogy a nemzeti gyűjteményeinkben fellelhető kultúrkincsek, történeti dokumentumok mindenki számára látványosan, gyorsan és áttekinthető módon váljanak hozzáférhetővé. Az adatbázis folyamatosan gazdagodó virtuális gyűjteményei a gyors ismeretszerzés mellett, a mélyebb feltáró kutatások követelményeinek is megfelelnek. https://hungaricana.hu/hu/

 

Arcanum Kézikönyvtár

Az Arcanum mintegy 20 évvel ezelőtt indította el a CD-ROM-ok hazai kiadását, 1997-ben jelentek meg az azóta is népszerű VersTár, Biblia c. kiadványaik. Ezt követően több mint 300 kiadványt készítettek, amelyek a kultúránk valamennyi szeletét lefedték. Sorban jelentek meg a lexikonok, írói életművek, családtörténeti kiadványok, történelmi monográfiák. 20 év után úgy döntött az Arcanum, hogy a legértékesebb kiadványokat ingyenesen közrebocsátja az Interneten. https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/

 

MAPIRE – Történelmi Térképek Online

A honlap azzal a céllal jött létre, hogy a Habsburg Birodalom és utódállamainak történelmi térképeit, nagy térképsorozatait innovatív módon mutassa be. A folyamatosan bővülő gyűjtemény a nagy katonai felmérések mellett, kataszteri és várostérképeket is tartalmaz, amelyeket akár 3D-ben vagy egymással összehasonlítva is meg tudunk jeleníteni, miközben történeti síkon is tudunk településneveket keresni.

 

SZAKTÁRS

A SZAKTÁRS portálon keresztül szolgáltató valamennyi szakkönyvkiadó úgy döntött, hogy az országos járványügyi helyzetre való tekintettel április 23-ig mindenki számára hozzáférhetővé teszi a SZAKTÁRSON keresztül elérhető szakkönyv adatbázisait. https://www.szaktars.hu/

A szolgáltatás közel 15 ezer kötetet kínál 12 kiadótól, név szerint: Akadémiai Digitális Archívum, Attraktor, Balassi, Gondolat, L'Harmattan, Kalligram, Kortárs, Kronosz, Mentor, Napvilág, Osiris, Szaktudás Kiadó Ház.

 

NEMZETI FILMINTÉZET

A Nemzeti Filmintézet (NFI) összesen 90 irodalmi adaptáció, történelmi film, ifjúsági, rajz-, mese- és dokumentumfilm ingyenes online hozzáférésének biztosításával járul hozzá a koronavírus-járvány miatt bevezetett digitális oktatáshoz és az otthon maradni kényszerülők tartalmas szórakozásához. http://filmarchiv.hu/hu/alapfilmek/online-filmklasszikusok

 

MTVA ARCHÍVUM

Az MTVA Archívum több száz hangoskönyvet, köztük meséket, kötelező és ajánlott olvasmányokat, valamint rádiójátékokat tesz ingyenesen hallgathatóvá, hogy a koronavírus-járvány idején megkönnyítse a hozzáférést az oktatási tartalmakhoz és a kulturált szórakozáshoz. A Mozgóképarchívum megnyitásával az elmúlt 60 év legnépszerűbb magyar filmjeit, mesét, klasszikus és fikciós sorozatait teszi elérhetővé korlátozás nélkül a nézők számára a m3.hu oldalon. https://archivum.mtva.hu/

 

NAVA

A NAVA (Nemzeti Audiovizuális Archívum) egy audiovizuális tartalmakat gyűjtő magyar nemzeti műsorszolgáltatói kötelespéldány-archívum. Digitálisan rögzíti, feldolgozza és online hozzáférhetővé teszi a közszolgálati csatornák, valamint a legnagyobb lefedettségű kereskedelmi televíziók és rádiók magyar gyártású és magyar vonatkozású műsorait. Továbbá befogad helyi audiovizuális tartalmakat is a kulturális örökség részeként.

A Nemzeti Audiovizuális Archívum (NAVA) az oktatást segítő intézményekkel együttműködésben online hozzáférhetővé tette oktatási tartalmait a https://nava.hu/ oldalon.

 

Múlt-kor történelmi folyóirat digitális archívuma

Tekintettel a kialakult veszélyhelyzetre a Múlt-kor szerkesztősége is kiveszi részét a társadalmi összefogásból. Kidolgozták a technikai feltételeit annak, hogy ingyenesen, bárki számára elérhető legyen a Múlt-kor történelmi magazin digitális archívuma. Az ingyenes elérést egyelőre április 30-ig tették lehetővé. https://mult-kor.hu/ingyenesarchivum

 

INFORMÁCIÓK A KORONAVÍRUS ELLENI VÉDEKEZÉSRŐL

Fontosnak tartjuk, hogy olvasóink csak hiteles és megbízható forrásokból informálódjanak a járvánnyal és a veszélyhelyzettel kapcsolatban. Összegyűjtöttünk néhány hasznos oldalt a tudnivalókról:

 

A magyar kormány operatív törzse által létrehozott oldalon naprakész információkat találnak a hatósági intézkedésekről, a megelőzéshez szükséges lépésekről és teendőkről:

https://koronavirus.gov.hu/

 

A Koronavírus-fertőzés Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs hivatalos Facebook oldala:

https://www.facebook.com/koronavirus.gov.hu/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAslkkgLcOK41e6weZ2t0Kf0Oup_vxQ8mJwI5V7nIRAf-8winNMhSWeByCyw3u4Bn_GFo_brVaFBfb9

 

Miskolc várost érintő intézkedések:

https://www.miskolc.hu/koronavirus

 

A koronavírussal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekről, tényekről és tévhitekről írt tájékoztatót a Magyar Vöröskereszt:

http://voroskereszt.hu/hirek/tenyek-es-tevhitek-a-koronavirussal-kapcsolatban/

 

Nemzeti Népegészségügyi Központ információs oldala a koronavírussal kapcsolatban:

https://www.nnk.gov.hu/index.php/lakossagi-tajekoztatok/koronavirus

 

A kormányablakok tájékoztatása az ügyintézés menetének változásairól:

http://www.kormanyhivatal.hu/hu

 

Naponta többször frissülő tartalmainkért és híreinkért látogassanak el honlapunkra (www.rfmlib.hu) és Facebook-oldalainkra.