Szerencs és Sárospatak az Országépítőben

A sárospataki Makovecz Imre térről és Szerencs város építészeti megújulásáról, illetve Salamin Ferenc főépítész munkájáról olvashatunk az Országépítőben, a Kós Károly Egyesülés lapjának 2013. évi 4. számában.
Száz és harminc – ezt a címet adta az új sárospataki tér kialakításáról szóló cikkének Dénes Eszter. A két szám magyarázata: tavaly volt 100 éve annak, hogy megépült a tanítóképző, és 30 éve készült el vele szemben Makovecz Imre tervei szerint a művelődési ház, 2013-ban pedig átadták a két épület közötti új főteret. Kovács Ágnes sárospataki építész, Makovecz Imre egykori vándoriskolás tanítványa és Rudolf Mihály miskolci építész készítette a tér terveit. A színes fotók is megerősítik, hogy a két épülethez méltó az új teresedés.
Az Országépítő Főépítészek című sorozatának főszereplője Salamin Ferenc. Az Ybl-díjas építész 1987-ben lett Szerencs főépítésze, munkásságának elismeréséért több díjat, elismerést kapott. A vele készült interjúban többek között arról beszél, hogy a főépítész eredményes munkájának feltétele a jó együttműködés a település vezetőivel, és az itt élő emberekkel, de a személyes példaadást is fontosnak tartja. „Makovecz Imre egykor úgy fogalmazott, hogy a főépítész feladatai közé tartozik, hogy helyben tervezzen, és ha nem jó, amit csinál, el kell zavarni” – vetődött fel a vele készült beszélgetés során. Ezt a gondolatot Salamin Ferenc így folyattatta: „ A legfontosabb a példamutatás, ehhez azonban a tervezés is hozzátartozik. Egy megvalósult épülettel a főépítész tekintélye vagy nőni, vagy csökkenni fog. Mert mondhat bármit, tudni fogják, hogy mit tud. Mindeközben ha valamilyen etikátlan dolgot cselekszik – ami csak akkor derül ki, ha dolgozik – akkor valóban el kell zavarni…” Folytatás az Országépítőben.
A lap megtalálható a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban (is)!