Április 24. - Szent György napja

Sárkányölő Szent György a lovagok, katonák, fegyverkovácsok, vándorlegények védőszentje volt. A legenda szerint egy pogány várost tartott rettegésben a sárkány, minden évben egy lányt követelt magának. Szent György megölte a sárkányt és kiszabadította fogságából a királylányt.
A néphagyomány az igazi tavasz kezdetét e naptól számítja. Magyarországon az állatokat ezen a napon hajtották ki először a legelőre. Ekkor álltak újra munkába juhászok és a kanászok. Régi pásztorszokás az ún. juhmérés, a lemért tejmennyiség alapján megállapították, hogy a gazdák a nyár folyamán milyen sorrendben, mennyi tejet kapnak.
Fontosnak tartották, hogy az állatokat megóvják a betegségektől, járványoktól, és a rontó szellemektől. A legelőre menet gallyakkal veregették meg az állatokat, a marhákat láncon, fejszén, ekevason, tojáson, gazdasszony kötényén keresztül hajtották ki.
Az esztendő egyik legjelentősebb gonoszjáró napja. A rontás elkerülésére tüskés ágakat tűztek az ajtókra, fokhagymával kenték be az ajtófélfákat, ablakokat.
Szent Györgykor is gyújtottak tüzeket, amelyeket a legények körbetáncoltak, átugrottak.
E napon volt szokás a harmatszedés is, az asszonyok lepedővel szedték a harmatot, amelynek mágikus erőt tulajdonítottak. A tejes fazékba facsarták ki, hogy sok vaj legyen, vagy a kenyértésztába cseppentettek, hogy szebbre süljön a kenyér. Voltak, akik ezen harmattal pogácsát készítettek, amit megszárítva, megsózva odaadtak a tehénnek, hogy az jól tejeljen.
Más megfigyelések szerint:

  •  ha eső nincs György-nap előtt, sár lepi el a legelőt
  •  aki Szent György előtt, dörgéskor megheverkőzik a fűben, nem lesz derékfájása
  •  Szent György napján elszárad a ló, akit befognak
  •  Szent György után kalapáccsal sem lehet visszaverni a füvet
  •  ha Szent György napján akkora a vetés, hogy a holló /más mondásban varjú/ elbújhat benne, úgy jó lesz a termés
  •  ahány nappal megszólal Szent György előtt a béka, annyival hallgat utána, t.i. hűvösre fordul az idő, ha közvetlen Szent György előtt szólal meg a béka, korai jó időt és jó esztendőt is jelent
Gyerekkönyvtár: