Apró betűs részek – minikönyvek a könyvtárban

Egy 25 milliméterszer 20 milliméteres Petőfi-kötet a 19-20. század fordulójáról. Mindössze 15 milliméter magas, tudósokat bemutató sorozat. Mérete alapján ma is minikönyvnek számító kötet 1631-ből. Tűzzománc, porcelán- és faborítók vagy plakettek a címlapon. Többek között ilyen könyvek is láthatók a június 6-án, hétfőn du. fél 3-kor a Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtárban nyíló, Apróbetűs részek című minikönyv-kiállításon. 

Óriáskönyvet készítettünk a tavalyi könyvhétre. Most pedig, a június 8-án kezdődő 87. Ünnepi Könyvhét és 15. Gyermekkönyvnapok alkalmából átálltunk a másik oldalra. A II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár ugyan soha nem gyűjtött minikönyveket, ám kötelespéldányokból, adományokból összejött egy több száz kötetes állomány, aminek apró szelete látható ezen a tárlaton. De ebben a szeletben, mint a tortákéban, benne van a nagy egész minden íze! Nemcsak a könyvtárban található minikönyvek keresztmetszete ez, a kiállítás jól érzékelhetően szól arról, ami általában igaz a magyarországi minikönyvkiadásra.

A Lévay József Muzeális Könyvtár gyűjteményében őrzött darabok megmutatják az eredetet: hogy az első „minikönyvek” elsősorban kisméretű imádságos könyvek voltak, amit az emberek végre bárhová magukkal vihettek. Azután következett a szakmai versengés: melyik nyomdász tud kisebb nyomtatott könyvet készíteni? Ki tud szebbet, díszesebbet kiadni? Ki tud különlegességekkel a gyűjtők kedvében járni?

Népszerűsítő kiadványnak is jók a minikönyvek – használják is a gazdasági és a politikai élet szereplői egyaránt. Miskolcon két jeles, kiadóként is aktív minikönyves klub működött a „fénykorban”, tehát az 1970-80-as években: a Miskolci Miniatűrkönyv-gyűjtők Klubja és a Péch Antal Minikönyvgyűjtő Klub. Számos kiadványukkal idézzük fel munkájukat. Míg végül eljutunk a máig – és a mi saját könyvheti kiadványunkig.

Mert a minikönyv olyan, mint a spanyolnátha – rendkívül könnyen fertőz, minden család érintett általa. De június 6-án, hétfőn délután fél 3-kor nem ezért nyitja meg a tárlatot a Spanyolnátha művészeti folyóirat főszerkesztője, Vass Tibor – hanem költőként, képzőművészként és a szép könyvek elhivatott kiadójaként.
Az Apró betűs részek 2016. július 15-éig tekinthető meg a Szabó Lőrinc Könyvtár nyitvatartási idejében.